TV-tablån för Fotbolls VM 2010 klar

I fredags lottades de åtta grupperna till Fotbolls-VM i Sydafrika nästa år. SVT och TV4 var inte sena att delat upp alla matcher mellan sig och ni kan redan nu börja planera er semester efter de matcher ni vill se. Slutspelsmatcherna kommer att delas upp senare men det är klart att SVT visar finalen i Johannesburg den 11 juli kl. 20.30.

Alla matcherna presenteras nedan men varken SVT eller TV4 har ännu bestämt i exakt vilken av deras respektive kanaler matcherna kommer att visas. Vissa förändringar kan också hända när vi närmar oss VM.

GRUPP A

Datum Tid Kanal Match
11 juni 16.00 TV4 Sydafrika – Mexico
11 juni 20.30 SVT Uruguay – Frankrike
16 juni 20.30 TV4 Sydafrika – Uruguay
17 juni 13.30 SVT Frankrike – Mexiko
22 juni 16.00 SVT Mexiko – Uruguay
22 juni 16.00 SVT Frankrike – Sydafrika

GRUPP B

12 juni 13.30 TV4 Argentina – Nigeria
12 juni 16.00 SVT Sydkorea – Grekland
17 juni 16.00 TV4 Grekland – Nigeria
17 juni 20.30 SVT Argentina – Sydkorea
22 juni 20.30 TV4 Nigeria – Sydkorea
22 juni 20.30 TV4 Grekland – Argentina

GRUPP C

12 juni 20.30 TV4 England – USA
13 juni 13.30 SVT Algeriet – Slovenien
18 juni 16.00 SVT Slovenien – USA
18 juni 20.30 TV4 England – Algeriet
23 juni 16.00 TV4 Slovenien – England
23 juni 16.00 TV4 USA – Algeriet

GRUPP D

13 juni 16.00 TV4 Tyskland – Australien
13 juni 20.30 SVT Serbien – Ghana
18 juni 13.30 TV4 Tyskland – Serbien
19 juni 13.30 SVT Ghana – Australien
23 juni 20.30 SVT Ghana – Tyskland
23 juni 20.30 SVT Australien – Serbien

GRUPP E

14 juni 13.30 TV4 Holland – Danmark
14 juni 16.00 SVT Japan – Kamerun
19 juni 16.00 TV4 Holland – Japan
19 juni 20.30 SVT Kamerun – Danmark
24 juni 20.30 SVT Danmark – Japan
24 juni 20.30 SVT Kamerun – Holland

GRUPP F

14 juni 20.30 TV4 Italien – Paraguay
15 juni 13.30 SVT Nya Zeeland – Slovakien
20 juni 13.30 TV4 Slovakien – Paraguay
20 juni 16.00 SVT Italien – Nya Zeeland
24 juni 16.00 TV4 Slovakien – Italien
24 juni 16.00 TV4 Paraguay – Nya Zeeland

GRUPP G

15 juni 16.00 TV4 Elfenbenskusten – Portugal
15 juni 20.30 SVT Brasilien – Nordkorea
20 juni 20.30 TV4 Brasilien – Elfenbenskusten
21 juni 13.30 SVT Portugal – Nordkorea
25 juni 16.00 SVT Portugal – Brasilien
25 juni 16.00 SVT Nordkorea – Elfenbenskusten

GRUPP H

16 juni 13.30 TV4 Honduras – Chile
16 juni 16.00 SVT Spanien – Schweiz
21 juni 16.00 TV4 Chile – Schweiz
21 juni 20.30 SVT Spanien – Honduras
25 juni 20.30 TV4 Chile – Spanien
25 juni 20.30 TV4 Schweiz – Honduras